तपाइँलाई सफल हुन नदिने यी बाधक तत्त्व निकालेर आजै फ्यांँक्नुहोस सफलता मिल्ने छ

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोस

काठमाडौँ, जति धेरै मेहनत त्यति नै ठूलो परिश्रम भन्ने भनाइ मानव जीवनमा निकै अपरिहार्य रहेको छ । कुनै सफलता हात पार्नको लागि त्यतिकै मात्रामा संर्घष ,त्याग र परिश्रम गर्न जरुरी हुन्छ । तर कतिपय यस्ता बाधकहरु आएका हुन्छन् जसले आफुमा क्षमता र सिप हुँदा हुँदै पनि गर्न सकिदैन् । त्यसको लागि अगाडी बढ्न नदिने केही बाधक तत्वहरु रहेका छन् हेरौँ केके हुन् ती तत्वहरु :

डर  : आगाडी बढ्न बाटो बन्द गरिदिने मुख्य तत्व भेनेको डर हो । कुनै काम शुरु गर्नुभन्दा अगाडी नै मनामा उत्पन्न हुने डर एक प्रकारको बाधक तत्व हो । कुनै काम सुरु गर्नुभन्दा अगाडी नै कहाँ बाट सुरु गर्ने, कसरी गर्ने, न कतै बिग्रने पो हो की भन्ने डर मनमा आयो भने त्यसले अगाडी बढ्न सक्ने अवस्थालाई नै रोकिदिन्छ । यस्तै डरको कारण कतिपय मान्छेले त काम गर्न नै छोडिदिन्छन् । त्यसकारण कुनै पनि कार्य बाट सफलता हात पार्नु छ भने हामीले डरबाट मुक्त हुनु जरुरी रहेको छ । तब मात्र हामी आफुले बनाएको लक्ष्यमा पुग्न सक्छौँ ।

आत्माविश्वास नहुनु  :  आफुमा आत्माविश्वस छैन् भने त्यो ब्यक्ति कुनै पनि का गर्न सक्दैन् । आफु के गर्दै छु भन्ने जानकारी आफुमा छैन भने सानो मन गर्छ भने त्यस्तो अवस्थामा त्यो व्यक्तिले जीवनमा कहिल्यै सफल हुँदैन् । काम गर्न नचाहने अनि ठूलो सफलता खोज्ने त्यो व्यक्तिको मुर्खता हो । मानिस पहिले नै सफल र विज्ञ भएर आउँदैन् त्यसैले हरेक काम गर्नु पुर्व आफुमा आत्माविश्वास हुनु जरुरी रहेको हुन्छ । आफुमा भएको आत्माविश्वासलाई मर्न दिनु हुँदैन् । आफुले गर्न चाहेको कुरामा आफु निरन्तर अपडेट रहिरहनुपर्छ ।अनावश्यक

संका  : आफु अगाडी बढ्नु छ भने अनावश्यक कुरामा संका गर्नु हुँदैन् । आफुमा भएको अनावश्यक चीज घमण्डलाई त्याग्नुपर्छ । कसैले कुरा काट्ने पो होकी , केही भन्ने हो की भन्ने जस्ता कुरामा अडिन हुँदैन् । काम गर्नु पुर्व आफुमा भएको अनावश्यक संकास्पद कुरालाई हटाएर अगाडी बढ्नु पर्ने हुन्छ । आफुले नयाँ काम सुरु गर्दा कुरा काट्ने मान्छेहरु नै भोली आफ्नो सफलतामा प्रसंशक बन्न सक्छन् त्यसकारण आफुमा भएको अनावश्यक संकालाई आत्मैदेखि हटाएर निडर भएर अगाडी बढ्नु पर्छ । मनमा अनेकन कुरा खेलाउनु भनेको आफ्नो काममा तगारो लगाउनु हो । त्यसैले यस्तो कुरालाई ठूलो रुपमा लिनु हुँदैन् ।

लगानीको चिन्ता :  केही गर्छु भन्ने आँट भएका व्यक्तिमा पनि लगानी गर्न डराएपछि आफुले गर्न थालेको काम बाट पछि हट्ने गर्छन् । कतै आफुले गरेको लगानी डुब्ने पो हो की भन्ने डर हुने ब्यक्तिहरु कहिल्यै अगाडी बढ्न सक्दैनन् । आफुमा थप लगानी नभएपनि केही गर्ने आँट गर्नु पर्छ । यदि यस्तो बेलामा तपाई अरुको कुरा सुन्न थाल्नु भयो भने तपाईको लागि बाधक नै बन्ने छ । यदि तपाईले गरेको लगानीमा नयाँपन आयो भने तपाईले गरेको लगानी आफ्नै अगाडी आउँछ ।

हीनताभाव :  मानिस आफुमा भएको एक प्रकारको हिनता बोधको कारण पनि अगाडी बढ्न सक्दैनन् । आफ्नो रुप, रंग, अनुभवसँग जोडिएको हीनताबोध अगाडी बढ्न दिदैन् । जसले गर्दा माथि उठ्ने बाटो रोकिन्छ । तपाई आफुलाई अगाडी बढाउन चाहनुहुन्छ भने यस्तो खालको चिन्तनलाई हटाउनु पर्नेछ । तपाई जुन काम गर्न चाहदै हुनुहुन्छ त्यसलाई कसरी गुणस्तरीय बनाउने भन्नेमा केन्द्रित रहन जरुरी छ । आफ्नो स्तरलाई उकास्नु छ भने रुप रंग र सुन्दरता हेरिदैन् जे आफुले गरेको हो जे अन्य ब्यक्तिले चाहन्छन् त्यसलाई गुण्स्तरीय बनाउनु पर्नेछ । तब मात्र तपाई अगाड बढ्न सक्नुहुनेछ ।

आफ्नो जीवनमा सुधार ल्याउन चाहानुहुन्छ भने यी कुराहरु सधै याद गर्नुहोला र सधै राम्रो काम गर्दा एउटा हिम्मत के राख्नुस भने, यो दुनियाँमा तपाईं नौलो काम गर्नुभाको होइन सबैले गरेको काम गर्नु भएको छ सो किन हिम्मत हार्ने? अरुले गर्न सक्छ भने तपाइले किन नसक्ने? त्यसैले सधै सकारात्मक बनेर अघि बढ्नुहोस पक्कै सफलता मिल्ने छ ! मन परे सेयर गरि अरु साथिलाइ पनि पढ्ने मौका दिनुहोला है 😍

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोस

अपडेट छुट्यो कि!

सामना शाहको प्रेम छुटेको खुलासा , पागल भए प्रेमी //भिडियो सहित ।

February 18, 2019 Krishna Acharya Roshani 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook83TwitterGoogle+Pinterest083sharesसुजन बिश्वकर्मा नेपाली सांगीतिक क्षेत्रमा केहि समय अगाडि देखि संघर्षरत चर्चित गीतकार तथा मोडल सामना शाह अभिनित “म त तिम्रो मायामा” बोलको […Read More]

‘लुट्न सके लुट’ गीतलाई जस्ताको तस्तै युट्युबमा राख्न लोक तथा दोहरीगीत प्रतिष्ठानको आग्रह

February 17, 2019 Taja Khawar 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook106TwitterGoogle+Pinterest0106sharesकाठमाडौँ — राष्ट्रिय लोक तथा दोहोरीगीत प्रतिष्ठानले गायक पशुपति शर्माको ‘लुट्न सके लुट’ गीतलाई जस्ताको तस्तै युट्युबमा अपलोड गर्न आग्रह गरेको छ […Read More]

सन्जुको उत्कृष्ट अभिनय र स्वरमा मौलिक गीत लाहुर सार्बजनिक / भिडियो सहित

February 16, 2019 Krishna Acharya Roshani 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook250TwitterGoogle+Pinterest0250sharesकिस्ना आचार्य रोशनी फागुन ४ काठमाडौ पछिल्लो समय नेपाली लोकगीतसंगीत को बजार निकै फराकिलो बन्दै गहिरहेको छ । अन्य गीतसंगीतको तुलनामा देश […Read More]

वर्षा राउत र संजोग कोइरालाले पाँचतारे र्‍याडिसन होटलमा यसरि कसे लगनगाँठो, हेर्नुहोस

February 15, 2019 Taja Khawar 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook249TwitterGoogle+Pinterest0249sharesसात वर्ष लामो प्रेम सम्बन्धलाई अभिनेत्री वर्षा राउत र अभिनेता संजोग कोइरालाले विवाहमा परिणत गरेका छन् । प्रेमजोडीहरुका लागि निकै महत्वपूर्ण दिन […Read More]

लोकप्रिय सर्जक शिव हमालको उत्कृष्ट सिर्जना “लालुमाई ” सार्बजनिक / भिडियो सहित

February 14, 2019 Krishna Acharya Roshani 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook0TwitterGoogle+Pinterest00sharesफागुन २ काठमाडौ नेपाली लोकगीतसंगीत क्षेत्रमा बिगत लामो समय देखि सक्रिय रहदै आएका लोकप्रिय सर्जक तथा गायक हुन शिव हमाल । हमालको […Read More]

लोकप्रिय सर्जक दिपक कडेलको सिर्जनामा म त हजुर बाग्लुङ्गे सार्बजनिक / भिडियो सहित

February 13, 2019 Krishna Acharya Roshani 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook103TwitterGoogle+Pinterest0103sharesकाठमाण्डौ,२९ माघ- पछिल्लो समय नेपाली लोक गीतसंगीतको क्षेत्र निकै फराकिलो बन्दै गहिरहेको छ । देश तथा बिदेश मा बस्ने सम्पूर्ण नेपालीहरुले लोकगीतलाइ […Read More]

गायिका इन्दु बानियाँको नयाँ गीत “दिलाराजा दिलारानी” सार्वजानिक

February 11, 2019 Durga Pangeni 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook237TwitterGoogle+Pinterest0237sharesकाठमाडौ । गायिका इन्दु बानियाँ नेपाली सांगीतिक धरातलमा स्थापित गायिकाको रुपमा अघि बढेकी छिन् । उनका केही गीतहरु चर्चाको शिखरमा छन् । […Read More]

लोकप्रिय गायक बद्री पंगेनी र गायिका लक्ष्मी बानियाँलाई “म्वाई” खाने मौका दिए सर्जक एकनारायणले/ भिडियो सहित

February 10, 2019 Krishna Acharya Roshani 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook34TwitterGoogle+Pinterest034shares नेपाली लोक दोहोरी क्षेत्रकै लोकप्रिय गायक बद्री पंगेनी र लक्ष्मी बानियाको उत्कृष्ट लोकदोहोरी गीत ”म्वाई” बजारमा आएको छ।लोकप्रिय सर्जक एकनारायण भण्डारीको […Read More]

आज वसन्त पञ्चमी पर्व, विद्याकी देवी सरस्वतीको पूजा आरधाना गरी मनाईँदै

February 10, 2019 Krishna Acharya Roshani 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook687TwitterGoogle+Pinterest0687sharesकाठमाडौँ । आज श्रीपञ्चमी अर्थात वसन्त पञ्चमी पर्व । प्रत्येक वर्ष माघ शुक्ल पञ्चमीका दिन मनाईने श्रीपञ्चमी विद्याकी अधिष्ठात्री देवी सरस्वतीको पूजा […Read More]

वाग्मतीको पानीको बारेमा परराष्ट्रमन्त्री ज्ञवालीले गरे यस्तो घोषणा, के साकार होला त यिनको सपना?

February 9, 2019 Taja Khawar 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook65TwitterGoogle+Pinterest065sharesकाठमाडौँ । वाग्मती सरसफाइ ३०० औँ हप्ताको अवसरमा आज बिहान शङ्खमूलमा विशेष कार्यक्रमको आयोजना गरियो। शहरी विकास मन्त्रालयको आयोजनामा भएको कार्यक्रममा परराष्ट्रमन्त्री […Read More]

Be the first to comment

Leave a Reply