तपाइँलाई सफल हुन नदिने यी बाधक तत्त्व निकालेर आजै फ्यांँक्नुहोस सफलता मिल्ने छ

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोस

काठमाडौँ, जति धेरै मेहनत त्यति नै ठूलो परिश्रम भन्ने भनाइ मानव जीवनमा निकै अपरिहार्य रहेको छ । कुनै सफलता हात पार्नको लागि त्यतिकै मात्रामा संर्घष ,त्याग र परिश्रम गर्न जरुरी हुन्छ । तर कतिपय यस्ता बाधकहरु आएका हुन्छन् जसले आफुमा क्षमता र सिप हुँदा हुँदै पनि गर्न सकिदैन् । त्यसको लागि अगाडी बढ्न नदिने केही बाधक तत्वहरु रहेका छन् हेरौँ केके हुन् ती तत्वहरु :

डर  : आगाडी बढ्न बाटो बन्द गरिदिने मुख्य तत्व भेनेको डर हो । कुनै काम शुरु गर्नुभन्दा अगाडी नै मनामा उत्पन्न हुने डर एक प्रकारको बाधक तत्व हो । कुनै काम सुरु गर्नुभन्दा अगाडी नै कहाँ बाट सुरु गर्ने, कसरी गर्ने, न कतै बिग्रने पो हो की भन्ने डर मनमा आयो भने त्यसले अगाडी बढ्न सक्ने अवस्थालाई नै रोकिदिन्छ । यस्तै डरको कारण कतिपय मान्छेले त काम गर्न नै छोडिदिन्छन् । त्यसकारण कुनै पनि कार्य बाट सफलता हात पार्नु छ भने हामीले डरबाट मुक्त हुनु जरुरी रहेको छ । तब मात्र हामी आफुले बनाएको लक्ष्यमा पुग्न सक्छौँ ।

आत्माविश्वास नहुनु  :  आफुमा आत्माविश्वस छैन् भने त्यो ब्यक्ति कुनै पनि का गर्न सक्दैन् । आफु के गर्दै छु भन्ने जानकारी आफुमा छैन भने सानो मन गर्छ भने त्यस्तो अवस्थामा त्यो व्यक्तिले जीवनमा कहिल्यै सफल हुँदैन् । काम गर्न नचाहने अनि ठूलो सफलता खोज्ने त्यो व्यक्तिको मुर्खता हो । मानिस पहिले नै सफल र विज्ञ भएर आउँदैन् त्यसैले हरेक काम गर्नु पुर्व आफुमा आत्माविश्वास हुनु जरुरी रहेको हुन्छ । आफुमा भएको आत्माविश्वासलाई मर्न दिनु हुँदैन् । आफुले गर्न चाहेको कुरामा आफु निरन्तर अपडेट रहिरहनुपर्छ ।अनावश्यक

संका  : आफु अगाडी बढ्नु छ भने अनावश्यक कुरामा संका गर्नु हुँदैन् । आफुमा भएको अनावश्यक चीज घमण्डलाई त्याग्नुपर्छ । कसैले कुरा काट्ने पो होकी , केही भन्ने हो की भन्ने जस्ता कुरामा अडिन हुँदैन् । काम गर्नु पुर्व आफुमा भएको अनावश्यक संकास्पद कुरालाई हटाएर अगाडी बढ्नु पर्ने हुन्छ । आफुले नयाँ काम सुरु गर्दा कुरा काट्ने मान्छेहरु नै भोली आफ्नो सफलतामा प्रसंशक बन्न सक्छन् त्यसकारण आफुमा भएको अनावश्यक संकालाई आत्मैदेखि हटाएर निडर भएर अगाडी बढ्नु पर्छ । मनमा अनेकन कुरा खेलाउनु भनेको आफ्नो काममा तगारो लगाउनु हो । त्यसैले यस्तो कुरालाई ठूलो रुपमा लिनु हुँदैन् ।

लगानीको चिन्ता :  केही गर्छु भन्ने आँट भएका व्यक्तिमा पनि लगानी गर्न डराएपछि आफुले गर्न थालेको काम बाट पछि हट्ने गर्छन् । कतै आफुले गरेको लगानी डुब्ने पो हो की भन्ने डर हुने ब्यक्तिहरु कहिल्यै अगाडी बढ्न सक्दैनन् । आफुमा थप लगानी नभएपनि केही गर्ने आँट गर्नु पर्छ । यदि यस्तो बेलामा तपाई अरुको कुरा सुन्न थाल्नु भयो भने तपाईको लागि बाधक नै बन्ने छ । यदि तपाईले गरेको लगानीमा नयाँपन आयो भने तपाईले गरेको लगानी आफ्नै अगाडी आउँछ ।

हीनताभाव :  मानिस आफुमा भएको एक प्रकारको हिनता बोधको कारण पनि अगाडी बढ्न सक्दैनन् । आफ्नो रुप, रंग, अनुभवसँग जोडिएको हीनताबोध अगाडी बढ्न दिदैन् । जसले गर्दा माथि उठ्ने बाटो रोकिन्छ । तपाई आफुलाई अगाडी बढाउन चाहनुहुन्छ भने यस्तो खालको चिन्तनलाई हटाउनु पर्नेछ । तपाई जुन काम गर्न चाहदै हुनुहुन्छ त्यसलाई कसरी गुणस्तरीय बनाउने भन्नेमा केन्द्रित रहन जरुरी छ । आफ्नो स्तरलाई उकास्नु छ भने रुप रंग र सुन्दरता हेरिदैन् जे आफुले गरेको हो जे अन्य ब्यक्तिले चाहन्छन् त्यसलाई गुण्स्तरीय बनाउनु पर्नेछ । तब मात्र तपाई अगाड बढ्न सक्नुहुनेछ ।

आफ्नो जीवनमा सुधार ल्याउन चाहानुहुन्छ भने यी कुराहरु सधै याद गर्नुहोला र सधै राम्रो काम गर्दा एउटा हिम्मत के राख्नुस भने, यो दुनियाँमा तपाईं नौलो काम गर्नुभाको होइन सबैले गरेको काम गर्नु भएको छ सो किन हिम्मत हार्ने? अरुले गर्न सक्छ भने तपाइले किन नसक्ने? त्यसैले सधै सकारात्मक बनेर अघि बढ्नुहोस पक्कै सफलता मिल्ने छ ! मन परे सेयर गरि अरु साथिलाइ पनि पढ्ने मौका दिनुहोला है 😍

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोस

अपडेट छुट्यो कि!

महायज्ञ उद्घाटन गर्दै अध्यक्ष प्रचण्ड, भन्छन अर्को पटक चुनावमा आउँदा धुलोमैलो नहोस्

December 16, 2018 Taja Khawar 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook61TwitterGoogle+Pinterest061sharesमहायज्ञको उद्घाटन गर्दै प्रचण्डले भने : अर्को चुनावमा आउँदा धुलोमैलो नहोस भरतपुर : सत्तारुढ दल नेपाल कम्युनिस्ट पार्टीका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले […Read More]

आफ्नै एक बर्सिया छोरी र आफ्नै श्रीमतीको हत्या गरी खोलामा शव फाल्ने अपराधी पक्राउ…

December 16, 2018 Taja Khawar 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook248TwitterGoogle+Pinterest0248sharesहरि हुमागाईं, मकवानपुर – हेटौंडा १९ नेवारपानीमा श्रीमती र एक वर्षकी छोरीको हत्या गर्ने एकजनालाई प्रहरीले पक्राउ गरेको छ । बेवारिसे अवस्थामा […Read More]

यसकारणले गर्दा नाकबाट रगत बगिरह्यो, तर प्रस्तोताले रोकेनन् आफ्नो काम, यस्तो छ हेर्नुहोस

December 14, 2018 Taja Khawar 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook111TwitterGoogle+Pinterest0111sharesप्रस्तोताको नाकबाट रगत तिब्र गतिमा बग्दा समेत टिभिको लाइभ रोकिएन ! [कारण थाहा पाँउदा चकित] एसपीओ टीभीको ट्वीटर ह्याण्डलबाट एउटा भिडियो शेयर […Read More]

नुवाकोटबाट आयो अति नै दुखद खवर, गाडी दुर्घटना हुदा मृत्यु हुनेको संख्या ३० भन्दा धेरै 😥

December 14, 2018 Taja Khawar 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook608TwitterGoogle+Pinterest0608sharesध्याङफेदी सिसिफुबाट फर्किएको गाडी दुर्घटना, ३० जना भन्दा बढीको मृत्यु भएको अशंका ! काठमाडौं । नुवाकोटको ध्याङफेदी सिसिफुबाट वडा नम्बर ७ सिम्टाङ […Read More]

बिदेशबाट फर्किनेको लागि लोन पाउन अब एयरपोर्टमै पाइन्छ फर्म, तरिका सहित हेर्नुहोस केके गर्नु पर्छ?

December 14, 2018 Taja Khawar 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook353TwitterGoogle+Pinterest0353sharesविदेशबाट फर्केका युवाहरुले धमाधम सरल कर्जाको लागि आवेदन दिँदै, आवश्यक कागजात र नियमहरु के-के छन् ? काठमाडौँ – विदेशबाट फर्किएका युवालाई स्वरोजगार […Read More]

रास्ट्रपतिको कार्यालयबाट पक्राउ परिन यी फोटो पत्रकार, यस्तो छ उनी पक्राउ पर्नुको कारण

December 13, 2018 Taja Khawar 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook504TwitterGoogle+Pinterest0504sharesफोटो खिच्दै गर्दा पत्रकार वर्षा शाह राष्ट्रपति कार्यालयबाट पक्राउ फोटो पत्रकार वर्षा शाहलाई प्रहरीले पक्राउ गरेको छ । राष्ट्रपति कार्यालय सितलनिवास अगाडि […Read More]

मिस वर्ल्डबाट नेपाललाइ चिनाएकी शृङ्खलाले मध्यराती टेकिन नेपाली भूमिमा, उनी आउदा उर्लियो जनसागर,

December 13, 2018 Taja Khawar 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook632TwitterGoogle+Pinterest0632sharesविश्व सुन्दरी प्रतियोगितामा सहभागिता जनाएर श्रृखंलाले मध्यरातमा नेपाली भूमि टेक्दा उर्लियो जनसागर, सारा नेपालीलाई दिइन् धन्यवादमिस नेपाल श्रृखंला खतिवडा नेपाल फर्किएकी छन् […Read More]

फिल्मबाट चर्चित हुन नसकेकी यी नायिका एउटै गितको भिडियोले बनायो हिट, कुन गित होला? हेर्नुहोस भिडियो

December 13, 2018 Taja Khawar 1

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook340TwitterGoogle+Pinterest0340sharesफिल्ममा छाउन नसकेकी नायिका जो एकै गितको भिडियोले रातारात चम्किइन् काठमाडाै‌ । हिजो आज एउटै गीतले बजार पिटेको छ त्यो हो कुलेन्द्र विश्वकर्मा […Read More]

पाथीभरा माताको तपाईं पनि दर्शन गर्नुहोस, इलामको बरबोटेमा पाथिभरा दर्शन गर्नेको यस्तो भिड देखियो

December 12, 2018 Taja Khawar 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook1.4kTwitterGoogle+Pinterest01.4ksharesविनाय तिम्सीना, इलाम । इलाम, धार्मिक स्थलले भरिभराउ जिल्लाको रुपमा चिनिन्छ । पूर्वी नेपालमा विषेश गरी तप्लेजुङमा पाथिभरा दर्शन गर्न देश विदेशबाट […Read More]

दिपकको शब्द, अभिनय र निर्देशनमा रहेको मार्मिक गित “फोटो हेरेर” सार्बजनिक, हेर्नुहोस भिडियो

December 11, 2018 Krishna Acharya Roshani 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook80TwitterGoogle+Pinterest080shares******* मंसिर २५ काठमाडौ, नेपाली लोकसांगीतिक क्षेत्रमा बिगतका केही बर्षहरु देखि अत्यन्तै सक्रिय रहदै आएका विशेषत शब्द सिर्जना बाट आफ्नो पहिचान बनाएका […Read More]

Be the first to comment

Leave a Reply