क्रिश्चियनले शव गाड्ने जमिन माग्दा गाउँमा भयो तनाबै तनाव, प्रहरीले यसरी सुल्झायो समस्या

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोस

नारायण खड्का- दाङ घोराही- उपमहानगरपालिका–४, पारखेतका ७४ वर्षीय रामबहादुर नेपालीको यही कात्तिक ३० गते शुक्रबार निधन भयो। परिवारले त्यसै दिन शव गाड्ने तयारी गरे। क्रिश्चियन धर्म अंगालेकाले ‘मृत्युपछि शव गाडिदिनू’ भन्ने रामबहादुरको इच्छा थियो।

माइला छोरा नयनका अनुसार ७४ वर्षको उमेरमा निधन भएका रामबहादुरले झन्डै १४ वर्षअघि क्रिश्चियन धर्म अंगालेका थिए। नयन र उनकी पत्नी भने हिन्दु धर्म नै मान्थे। उनले बाबुको अन्तिम इच्छाअनुसार शव गाड्ने तयारी गरे। तर, स्थानीय स्तरमा शव गाड्ने ‘चिहान’ थिएन। हिन्दु धर्मअनुसारै अन्त्येष्टि गरिनुपर्छ भन्ने कुरा पनि उठ्यो। राति अबेरसम्म विवाद टुंगिएन। भोलिपल्ट पनि दिनभरि नै गाउँमा तनाव उत्पन्न भयो।

मृत्यु शोकमा डुबेको परिवारमा शव गाड्ने विवादले झन् पीडा थप्यो। फरक धर्म अंगालेकै कारण गाउँलेहरूले शव गाड्ने जमिन नदिएको परिवारका सदस्यहरूको भनाइ छ। उनीहरूले गाउँकै सामुदायिक वनमा शव गाड्ने प्रयास गरे। वन उपभोक्ता समूहका सदस्यले दिएनन्।

त्यसपछि रामबहादुरको परिवार शव गाड्ने अनुमति माग्दै उपभोक्ता समितिका अध्यक्ष गोवर्द्धन थापा र स्थानीय सरकार गुहार्न पुग्यो।
शनिबारकै दिन सामुदायिक वनका पदाधिकारी र उपभोक्ताको बैठक बस्यो। बैठकले वनक्षेत्रमा गाड्न नदिने निर्णय गर्यो। शव गाड्दा पानीको मुहान प्रदूषित हुने उनीहरूको तर्क थियो।

विवाद चर्कंदै ठूलो रूप लिन सक्ने स्थिति बनेपछि प्रहरी परिचालन गर्नुपरेको थियो। प्रहरीले शव गाड्न खोज्ने र गाड्न नदिने दुवै पक्षको भावनाअनुरुप विवाद समाधानको उपाय सुझायो। अन्ततः घरनजिकै बालिम खोलाको बगरमा रामबहादुरको शव गाड्ने सहमति भयो। मृत्युको २४ घन्टा बितेपछि शनिबार सूर्यास्त हुँदै गर्दा रामबहादुरको शव गाडियो।

केही वर्षयता स्थानीय स्तरमा धर्म परिवर्तनको क्रम बढेको छ। खासगरी विपन्न समुदायको बसोबास रहेका ठाउँमा विभिन्न संस्था र उपचारका नाममा गएकाहरूले धर्म परिवर्तनको प्रचार गर्ने गरेका छन्। धर्म परिवर्तनको क्रम बढेपछि विधिविधान गर्दा कुन परम्परा अपनाउने भन्नेमा परिवारभित्रै र स्थानीय स्तरमा कलह देखिन थालेको छ। पारखेतको यो घटना त्यसैको एउटा उदाहरण हो।

धेरैजसोले उपचार निम्ति क्रिश्चियन धर्म अंगालेको बताउँछन्।भीमबहादुर नेपालीले बिरामी हुँदा धामी, झाँक्रीलाई देखाउँदा पनि सन्चो नभएपछि धर्म परिवर्तन गरेका थिए। ‘म धेरै बिरामी थिएँ। कसैगरी पनि सन्चो नभएपछि एक जनाले क्रिश्चियन धर्ममा लागे ठिक हुन्छ भन्ने सल्लाह दिए,’ घोराही वडा नम्बर ४ का अध्यक्ष भीमबहादुरले भने, ‘नभन्दै सन्चो भयो। त्यसपछि विधिवत् रूपमा यो धर्म अंगालेँ।’

तत्कालीन नेकपा एमालेबाट वडाध्यक्ष निर्वाचित उनी मृतक रामबहादुरका साइलाबुवा हुन्। ५९ वर्षीय उनी १३ वर्षदेखि क्रिश्चियन धर्म मान्दै आएका छन्। उनले रामबहादुरको शव गाड्ने अनुमति दिलाउन खुबै प्रयास गरेका थिए। उनले वडाध्यक्षका हैसियतमा गाउँलेहरूलाई मनाउन दुई दिनसम्म सहजीकरण गर्न खोजे। तै सफल भएनन्।

‘यसअघि गाउँलेले मेरो यतिविधि चर्को विरोध कहिल्यै गरेका थिएनन्,’ उनले भने, ‘शव गाड्ने विषयमा गाउँकै भद्र भलाद्मीसमेत विवादमा ओर्लेको देखेर आश्चर्यमा परेको छु।’ ठूलै झगडा होला भन्ने डरले प्रहरी डाक्नुपरेको उनले बताए।

पारखेत गाउँमा सार्वजनिक जग्गाको अभाव नभए पनि क्रिश्चियन धर्मावलम्बीलाई चार हात जग्गा दिन नमान्दा मुठभेडकै स्थिति सिर्जना भएको उनको भनाइ छ। घोराही उपमहानगर–४ अन्तर्गत तारीकिने, सुनपुर, पारखेत, वनखेत लगायत गाउँका दर्जनौं घरपरिवार पछिल्लो समय क्रिश्चियन धर्ममा लागेका छन्। उनीहरू स्थानीय रामपुर र गोग्लीको चर्चमा जम्मा भएर प्रार्थना गर्छन्।

वडाध्यक्ष भीमबहादुरका अनुसार सबैभन्दा धेरै थारू समुदायका मानिस धर्म परिवर्तन गरि क्रिश्चियन बनेका छन्। दलित र जनजाति समुदायमा क्रिश्चियन धर्मप्रति आकर्षण बढेको छ। बाहुन–क्षत्री पनि क्रमशः आकर्षित हुँदै गएको उनले दाबी गरे।

धर्म परिवर्तनले समाजभित्र कलह भने जन्माउन थालेको छ। मृत्युपछि अन्त्येष्टि गर्दा कुन धर्मपद्धति अपनाउने भन्नेमा समाज बाँडिने गरेको भीमबहादुरले बताए। हिन्दु धर्मावलम्बीको बाहुल्य रहेको गाउँमा क्रिश्चियनहरूलाई शव गाड्ने चिहानको व्यवस्था नहुँदा समस्या झेल्नुपरेको उनको भनाइ छ। ‘शव गाड्ने जमिन उपलब्ध गराइदिन आग्रह गर्दा ‘आफ्नै आँगनमा लगेर गाड्’ भन्ने कटुवचन सुन्नुपर्छ,’ उनले भने।

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोस

अपडेट छुट्यो कि!

सामना शाहको प्रेम छुटेको खुलासा , पागल भए प्रेमी //भिडियो सहित ।

February 18, 2019 Krishna Acharya Roshani 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook83TwitterGoogle+Pinterest083sharesसुजन बिश्वकर्मा नेपाली सांगीतिक क्षेत्रमा केहि समय अगाडि देखि संघर्षरत चर्चित गीतकार तथा मोडल सामना शाह अभिनित “म त तिम्रो मायामा” बोलको […Read More]

‘लुट्न सके लुट’ गीतलाई जस्ताको तस्तै युट्युबमा राख्न लोक तथा दोहरीगीत प्रतिष्ठानको आग्रह

February 17, 2019 Taja Khawar 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook106TwitterGoogle+Pinterest0106sharesकाठमाडौँ — राष्ट्रिय लोक तथा दोहोरीगीत प्रतिष्ठानले गायक पशुपति शर्माको ‘लुट्न सके लुट’ गीतलाई जस्ताको तस्तै युट्युबमा अपलोड गर्न आग्रह गरेको छ […Read More]

सन्जुको उत्कृष्ट अभिनय र स्वरमा मौलिक गीत लाहुर सार्बजनिक / भिडियो सहित

February 16, 2019 Krishna Acharya Roshani 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook250TwitterGoogle+Pinterest0250sharesकिस्ना आचार्य रोशनी फागुन ४ काठमाडौ पछिल्लो समय नेपाली लोकगीतसंगीत को बजार निकै फराकिलो बन्दै गहिरहेको छ । अन्य गीतसंगीतको तुलनामा देश […Read More]

वर्षा राउत र संजोग कोइरालाले पाँचतारे र्‍याडिसन होटलमा यसरि कसे लगनगाँठो, हेर्नुहोस

February 15, 2019 Taja Khawar 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook249TwitterGoogle+Pinterest0249sharesसात वर्ष लामो प्रेम सम्बन्धलाई अभिनेत्री वर्षा राउत र अभिनेता संजोग कोइरालाले विवाहमा परिणत गरेका छन् । प्रेमजोडीहरुका लागि निकै महत्वपूर्ण दिन […Read More]

लोकप्रिय सर्जक शिव हमालको उत्कृष्ट सिर्जना “लालुमाई ” सार्बजनिक / भिडियो सहित

February 14, 2019 Krishna Acharya Roshani 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook0TwitterGoogle+Pinterest00sharesफागुन २ काठमाडौ नेपाली लोकगीतसंगीत क्षेत्रमा बिगत लामो समय देखि सक्रिय रहदै आएका लोकप्रिय सर्जक तथा गायक हुन शिव हमाल । हमालको […Read More]

लोकप्रिय सर्जक दिपक कडेलको सिर्जनामा म त हजुर बाग्लुङ्गे सार्बजनिक / भिडियो सहित

February 13, 2019 Krishna Acharya Roshani 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook103TwitterGoogle+Pinterest0103sharesकाठमाण्डौ,२९ माघ- पछिल्लो समय नेपाली लोक गीतसंगीतको क्षेत्र निकै फराकिलो बन्दै गहिरहेको छ । देश तथा बिदेश मा बस्ने सम्पूर्ण नेपालीहरुले लोकगीतलाइ […Read More]

गायिका इन्दु बानियाँको नयाँ गीत “दिलाराजा दिलारानी” सार्वजानिक

February 11, 2019 Durga Pangeni 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook237TwitterGoogle+Pinterest0237sharesकाठमाडौ । गायिका इन्दु बानियाँ नेपाली सांगीतिक धरातलमा स्थापित गायिकाको रुपमा अघि बढेकी छिन् । उनका केही गीतहरु चर्चाको शिखरमा छन् । […Read More]

लोकप्रिय गायक बद्री पंगेनी र गायिका लक्ष्मी बानियाँलाई “म्वाई” खाने मौका दिए सर्जक एकनारायणले/ भिडियो सहित

February 10, 2019 Krishna Acharya Roshani 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook34TwitterGoogle+Pinterest034shares नेपाली लोक दोहोरी क्षेत्रकै लोकप्रिय गायक बद्री पंगेनी र लक्ष्मी बानियाको उत्कृष्ट लोकदोहोरी गीत ”म्वाई” बजारमा आएको छ।लोकप्रिय सर्जक एकनारायण भण्डारीको […Read More]

आज वसन्त पञ्चमी पर्व, विद्याकी देवी सरस्वतीको पूजा आरधाना गरी मनाईँदै

February 10, 2019 Krishna Acharya Roshani 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook687TwitterGoogle+Pinterest0687sharesकाठमाडौँ । आज श्रीपञ्चमी अर्थात वसन्त पञ्चमी पर्व । प्रत्येक वर्ष माघ शुक्ल पञ्चमीका दिन मनाईने श्रीपञ्चमी विद्याकी अधिष्ठात्री देवी सरस्वतीको पूजा […Read More]

वाग्मतीको पानीको बारेमा परराष्ट्रमन्त्री ज्ञवालीले गरे यस्तो घोषणा, के साकार होला त यिनको सपना?

February 9, 2019 Taja Khawar 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook65TwitterGoogle+Pinterest065sharesकाठमाडौँ । वाग्मती सरसफाइ ३०० औँ हप्ताको अवसरमा आज बिहान शङ्खमूलमा विशेष कार्यक्रमको आयोजना गरियो। शहरी विकास मन्त्रालयको आयोजनामा भएको कार्यक्रममा परराष्ट्रमन्त्री […Read More]

Be the first to comment

Leave a Reply