चीनले यस्तो गरिदिनाले भारतमा मच्चियो पानीको हाहाकार, हेर्नुहोस भारतलाइ के गर्यो चिनले?

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोस

नयाँ दिल्ली- भारतीय सीमामा चीनद्वारा लगातार घूसपेठ गरेको खबरका बीच तिब्बतको बाटो गरी भारतमा बग्दै आएको ब्रह्मपुत्रको पानी चीनले रोकिदिएको छ । चीनले पानी रोकेपछि अरुणाञ्चल प्रदेशको एक ठूलो हिस्सामा सुक्खा लागेको छ ।

अरुणाञ्चल प्रदेशका कंग्रेसका सांसद निनोङ एरिङले केन्द्रीय जल संसाधन राज्यमन्त्री अर्जुन मेघवाललाइ पत्र लेखेर यो विषयमा जानकारीसमेत गराइसकेका छन् । नदीको पानी रोकिएपछि अरुणाञ्चल प्रदेशका तुतिङ, यिङकियोङ तथा पासीघाट क्षेत्रमा सुक्खा लागेको उनले पत्रमा उल्लेख गरेका छन् । उनले आफ्नो चिठीमा विदेश मन्त्री सुष्मा स्वराज तथा अर्जुन राम मेघालसँग यो विषयमा हस्तक्षेप गर्नका लागि आग्रह गरेका छन् ।
चीनले तिब्बतमा बग्ने यारलुङ साङ्पो नदीको पानी रोकिदिएको छ । अरुणाञ्चलमा प्रवेश गरेपछि यो नदीलाई सियाङको नामले चिनिँदै आएको छ । आसाममा आएपछि यो नदीलाई ब्रह्मपुत्रको नामले चिनिन्छ ।

कंग्रेस सांसद निनोङ एरिङले केन्द्रीय जल संसाधन राज्य मन्त्री अर्जुन राम मेघवाललाई लेखेको आफ्नो चिठीमा चीनका जल संसाधन मन्त्रालयले यो नदीको मिलिन खण्डमा भारी मात्रामा भूस्खलन भएको जानकारी दिएको उल्लेख गरेका छन् । यसैका कारण १६ अक्टोबरदेखि ब्रह्मपुत्रको मख्यधार प्रभावित भएको जनाइएको छ ।

अरुणाञ्चल प्रदेशको पश्चिम सियाङ जिल्ला प्रशासनले जनतालाई एड्भाइजरी जारी गरेर आमनागरिकलाई नदी क्षेत्रबाट टाढै रहन आग्रह गरेको छ । विशेष गरी माछा समात्ने समयमा धेरै होसियार रहनका लागि उनीहरूलाई सुझाइएको छ । यदि चीनले पानी छोड्यो भने बाढी पनि आउन सक्ने भएकाले उनीहरूलाई नदीबाट टाढै रहनका लागि आग्रह गरिएको हो ।

हालसालै मात्र भारत र चीनबीच यारलुङ साङ्पो नदीको पानीको डाटा साझा गर्ने विषयमा सम्झौता भएको थियो । कंग्रेस सांसदले चीनले साङ्पो नदीको अवरोधमाथि नजिकैबाट नियालिरहेको पत्रमा उल्लेख गरेका छन् । यदि अगाडि कुनै सूचना आयो भने चीनले यसको बारेमा सूचना दिने सम्झौतामा उल्लेख गरिएको छ । भारत सरकारले यो विषयमा सक्रिय हुन आवश्यक भएको उनले लेखेको पत्रमा उल्लेख गरिएको छ ।

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोस

अपडेट छुट्यो कि!

महायज्ञ उद्घाटन गर्दै अध्यक्ष प्रचण्ड, भन्छन अर्को पटक चुनावमा आउँदा धुलोमैलो नहोस्

December 16, 2018 Taja Khawar 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook61TwitterGoogle+Pinterest061sharesमहायज्ञको उद्घाटन गर्दै प्रचण्डले भने : अर्को चुनावमा आउँदा धुलोमैलो नहोस भरतपुर : सत्तारुढ दल नेपाल कम्युनिस्ट पार्टीका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले […Read More]

आफ्नै एक बर्सिया छोरी र आफ्नै श्रीमतीको हत्या गरी खोलामा शव फाल्ने अपराधी पक्राउ…

December 16, 2018 Taja Khawar 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook248TwitterGoogle+Pinterest0248sharesहरि हुमागाईं, मकवानपुर – हेटौंडा १९ नेवारपानीमा श्रीमती र एक वर्षकी छोरीको हत्या गर्ने एकजनालाई प्रहरीले पक्राउ गरेको छ । बेवारिसे अवस्थामा […Read More]

यसकारणले गर्दा नाकबाट रगत बगिरह्यो, तर प्रस्तोताले रोकेनन् आफ्नो काम, यस्तो छ हेर्नुहोस

December 14, 2018 Taja Khawar 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook111TwitterGoogle+Pinterest0111sharesप्रस्तोताको नाकबाट रगत तिब्र गतिमा बग्दा समेत टिभिको लाइभ रोकिएन ! [कारण थाहा पाँउदा चकित] एसपीओ टीभीको ट्वीटर ह्याण्डलबाट एउटा भिडियो शेयर […Read More]

नुवाकोटबाट आयो अति नै दुखद खवर, गाडी दुर्घटना हुदा मृत्यु हुनेको संख्या ३० भन्दा धेरै 😥

December 14, 2018 Taja Khawar 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook608TwitterGoogle+Pinterest0608sharesध्याङफेदी सिसिफुबाट फर्किएको गाडी दुर्घटना, ३० जना भन्दा बढीको मृत्यु भएको अशंका ! काठमाडौं । नुवाकोटको ध्याङफेदी सिसिफुबाट वडा नम्बर ७ सिम्टाङ […Read More]

बिदेशबाट फर्किनेको लागि लोन पाउन अब एयरपोर्टमै पाइन्छ फर्म, तरिका सहित हेर्नुहोस केके गर्नु पर्छ?

December 14, 2018 Taja Khawar 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook353TwitterGoogle+Pinterest0353sharesविदेशबाट फर्केका युवाहरुले धमाधम सरल कर्जाको लागि आवेदन दिँदै, आवश्यक कागजात र नियमहरु के-के छन् ? काठमाडौँ – विदेशबाट फर्किएका युवालाई स्वरोजगार […Read More]

रास्ट्रपतिको कार्यालयबाट पक्राउ परिन यी फोटो पत्रकार, यस्तो छ उनी पक्राउ पर्नुको कारण

December 13, 2018 Taja Khawar 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook504TwitterGoogle+Pinterest0504sharesफोटो खिच्दै गर्दा पत्रकार वर्षा शाह राष्ट्रपति कार्यालयबाट पक्राउ फोटो पत्रकार वर्षा शाहलाई प्रहरीले पक्राउ गरेको छ । राष्ट्रपति कार्यालय सितलनिवास अगाडि […Read More]

मिस वर्ल्डबाट नेपाललाइ चिनाएकी शृङ्खलाले मध्यराती टेकिन नेपाली भूमिमा, उनी आउदा उर्लियो जनसागर,

December 13, 2018 Taja Khawar 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook632TwitterGoogle+Pinterest0632sharesविश्व सुन्दरी प्रतियोगितामा सहभागिता जनाएर श्रृखंलाले मध्यरातमा नेपाली भूमि टेक्दा उर्लियो जनसागर, सारा नेपालीलाई दिइन् धन्यवादमिस नेपाल श्रृखंला खतिवडा नेपाल फर्किएकी छन् […Read More]

फिल्मबाट चर्चित हुन नसकेकी यी नायिका एउटै गितको भिडियोले बनायो हिट, कुन गित होला? हेर्नुहोस भिडियो

December 13, 2018 Taja Khawar 1

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook340TwitterGoogle+Pinterest0340sharesफिल्ममा छाउन नसकेकी नायिका जो एकै गितको भिडियोले रातारात चम्किइन् काठमाडाै‌ । हिजो आज एउटै गीतले बजार पिटेको छ त्यो हो कुलेन्द्र विश्वकर्मा […Read More]

पाथीभरा माताको तपाईं पनि दर्शन गर्नुहोस, इलामको बरबोटेमा पाथिभरा दर्शन गर्नेको यस्तो भिड देखियो

December 12, 2018 Taja Khawar 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook1.4kTwitterGoogle+Pinterest01.4ksharesविनाय तिम्सीना, इलाम । इलाम, धार्मिक स्थलले भरिभराउ जिल्लाको रुपमा चिनिन्छ । पूर्वी नेपालमा विषेश गरी तप्लेजुङमा पाथिभरा दर्शन गर्न देश विदेशबाट […Read More]

दिपकको शब्द, अभिनय र निर्देशनमा रहेको मार्मिक गित “फोटो हेरेर” सार्बजनिक, हेर्नुहोस भिडियो

December 11, 2018 Krishna Acharya Roshani 0

यो सामाग्री सेयर गर्नुहोसFacebook80TwitterGoogle+Pinterest080shares******* मंसिर २५ काठमाडौ, नेपाली लोकसांगीतिक क्षेत्रमा बिगतका केही बर्षहरु देखि अत्यन्तै सक्रिय रहदै आएका विशेषत शब्द सिर्जना बाट आफ्नो पहिचान बनाएका […Read More]

Be the first to comment

Leave a Reply